T.C. Sivas Valiliği 

   
T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bulunduğunuz Yer: Basın Bültenleri

Tüm Haberler

 Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

        29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında ilk olarak Valililikte düzenlenen programda Valimiz Veysel DALMAZ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Doğan İNCE, Belediye Başkanı Sami AYDIN ile Sivas Milletvekilleri Selami UZUN ve Malik Ejder ÖZDEMİR, protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti.

        Valilikteki programın ardından Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene geçildi. Valimiz Veysel DALMAZ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Doğan İNCE ve Belediye Başkanı SAMİ AYDIN, tören aracıyla öğrenci ve vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.

        Tugay Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.

        Törende konuşan Valimiz Veysel DALMAZ, 29 Ekim 1923 tarihinin Türk Milleti açısından bir mucizenin tarihi olduğunu söyledi. Cumhuriyet Bayramı’nı, Cumuhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Valimiz DALMAZ, “Bu denli önemli bir bayramı, Atatürk’ün ifadesiyle “Anadolu’nun en güvenli yeri”nde, Sivas’ımızda, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte kutlamak daha da özeldir.  Tarihimizin en karanlık günlerinde Sivas, Atatürk’e, vatanına, milletine inanmış, bu bağlılıkla eşine az rastlanır bir mücadele örneği sergilemiş ve esaretten bağımsızlığa giden yolda önemli bir mihenk taşı olmuştur. Bu özel şehrin mensupları olarak sizler de ecdadınızla, şehrinizle ne kadar gurur duysanız, övünseniz azdır.”şeklinde konuştu.

        Cumhuriyet kenti Sivas’ta özellikle son dönemlerde her alan büyük bir gelişim ve değişim yaşandığını da vurgulayan Valimiz DALMAZ öğrencilere seslenerek, “Yakın geçmişimize baktığımızda Sivas’ımızın gün be gün büyüdüğünü, geliştiğini ve bu hareketliliğin de eğitimden, sağlığa, ekonomiden spora nasıl olumlu yansıdığını hep birlikte görebiliyoruz. Elbette ki sizler için yapacaklarımızın bir sınırı, bitiş noktası olamaz. Bizler bu bilinçle sizlere daha iyi imkânlar, daha yaşanabilir bir kent bırakmak için yoğun mesai harcıyoruz. Sizlerden de üzerinize düşen sorumlulukları yerinize getirmenizi, kendinizi her alanda geliştirmenizi, eğitmenizi, milli değerleriniz ışığında kendinizi gerekli bilgi ile donatmanızı ve geleceğe sağlam adımlarla ilerlemenizi istiyoruz.” dedi.

        Valimiz DALMAZ’ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Kupası Okullararası Futbol ve Satranç müsabakalarında dereceye giren okulların öğretmenleri ile öğrencilerine Valimiz DALMAZ tarafından kupaları verildi.

        Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar geçit töreni ile son buldu.

        Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında akşam Büyük Otel'de Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi. Büyük ilgi gören resepsiyona Valimiz Veysel DALMAZ, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Doğan İNCE, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı. Valimiz DALMAZ ve Tuğgeneral İNCE resepsiyona katılan konukların masalarını tek tek dolaşarak sohbet etti.

        Resepsiyon için özel olarak hazırlanan pasta Valimiz DALMAZ ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İNCE tarafından kesildi.

        Resepsiyonda bir konuşma yapan Valimiz DALMAZ, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas'ın, Cumhuriyetin temel nitelikleri ile Atatürk İlke ve İnkılâplarına her zaman bağlı olduğunu söyledi. Sivas'ın gün geçtikçe daha fazla geliştiğini de dile getiren Valimiz DALMAZ, "Sivas'ımız güzel günler yaşıyor ve İlimizi gelecekte günler bekliyor. Bizler Sivas'ımızı daha güzel yarınlara taşımak için hep birlikte gayret gösteriyoruz."dedi.

Bu içerik toplam 251.541 kez gösterildi, Site toplam 2.188.261 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 151 kişi geziyor.

  

 

e-posta: sivas@icisleri.gov.tr Tel : 0 346 224 45 45 - Faks : 0 346 225 67 74
Sularbaşı Mah. Hükümet Konağı 58040 Merkez - SİVAS