T.C. Sivas Valiliği 

   
T.C. İçişleri Bakanlığı e-icisleri projesi Bilgi Edinme İnsan Hakları Başvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bulunduğunuz Yer: Basın Bültenleri

Tüm Haberler

 VALİ ALİ KOLAT’IN “18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 96. YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ” MESAJI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Bugün Milletimizi yok etmeye ve ülkemizi parçalamaya niyetlenen dünyanın en güçlü devletlerine karşı vermiş olduğumuz, tarihte eşine az rastlanır mücadelenin 96. yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.
 Çanakkale Savaşları, Türk Milletinin vatan müdafaası söz konusu olduğunda neleri yapabileceğini dünyaya somut bir şekilde gösterdiği savaşlardır. Yurdun dört bir yandan işgal altında olduğu, her türlü imkânının elinden alındığı bir dönemde Yüce Milletimiz,  bağımsızlığı ve vatanın bütünlüğü için tek yürek olmuş, canını seve seve ortaya koymuştur. Döneminin en güçlü devletleri tarafından bir milletin çöküşünün beklendiği bu savaş, ortaya konulan milli irade sonucunda diriliş olmuştur. Bu zaferle kahraman Mehmetçik tarih sayfalarına kanlarıyla “Çanakkale Geçilmez” sözünü yazdırmış, bir milletin kurtuluşa giden yolunu aydınlatmıştır.
 Çanakkale Savaşları, eşit olmayan güç dengeleri ile de dikkat çekmektedir. Son teknolojiyle donatılmış onlarca savaş gemisi, Çanakkale Boğazı önlerine geldiklerinde, savaşı kazanacaklarını düşünüyorlardı. Lakin Türk Milletinin istiklaline olan düşkünlüğü ve bu uğurda hiç düşünmeden canını ortaya koyabilmesi onların hesaplayamadığı önemli bir gerçekti. Karada Türk askerinin isabetli atışları, denizde ise Nusret Mayın Gemisinin gizlice bıraktığı 26 mayın savaşın kaderini değiştirdi. Çanakkale’de uyanan, milletimizi birleştiren milli ruh, bir ölüm kalım mücadelesi olan Kurtuluşu Savaşı’nın da zaferle sonuçlanmasının yolunu açmıştır. Yine Çanakkale Savaşları’ndaki bir diğer hususta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in eşsiz dehası ve liderlik yeteneğiyle tarih sahnesine çıkmasıdır. Muharebeler sırasında önemli görevler üstlenen Mustafa Kemal Atatürk, üstün başarısıyla da savaşın kazanılmasında büyük rol oynamıştır.
 Gelecek kuşaklara, milletimizin hürriyet, vatan ve bayrağına nasıl sahip çıktığını, hangi şartlarda bu vatanı kurtardığını gösterebileceğimiz Çanakkale, bugün aynı zamanda farklı milletlerden insanların yan yana yattığı ve tüm dünyaya barış mesajlarının verildiği muhteşem bir yerdir. Çanakkale, bağrında yatan binlerce şehidiyle Türk Milleti için onur, gurur ve şeref abidesidir. 
 Bu duygularla, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğü uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden ve hayatta olan kahraman gazilerini rahmet ve şükranla anıyorum. Bu gurur gününde tüm vatandaşlarımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Bu içerik toplam 244.733 kez gösterildi, Site toplam 2.180.311 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 12 kişi geziyor.

  

 

e-posta: sivas@icisleri.gov.tr Tel : 0 346 224 45 45 - Faks : 0 346 225 67 74
Sularbaşı Mah. Hükümet Konağı 58040 Merkez - SİVAS